آموزش ادیوس ۱

خب در این مبحث آموزشی می خواهیم به ایمپورت یا (وارد کردن) فیلم ، صدا و تصاویر بپردازیم.

در قسمت بین  Bin  گزینه ای به نام رووت Root     وجود دارد . موس را  بر روی گزینه Root   برده و کلیک راست می کنید و گزینه نیو فولدر New Folder  را انتخاب کرده و نام گذاری می کنید.

 با این کار می توانیم فولدرهایی بسازیم تا فایل های مربوط به هر فولدر  را در آن وارد کنیم.

به طور مثال: فولدر فیلم ساخته و در فولدر فیلم چند تا فولدر سکانس اضاف کردم. تمامی فیلمها  را در همان فولدر های مورد نظر ایمپورتImport  می کنیم تا هنگام کار دچار مشکل  نشویم و به سرعت بتوانیم فیلمها و یا صداهای موجود در فایلهای مربوط به خود را پیدا کرده و در تایم لاین Timeline    وارد کنیم.

خب هر چقدر این فولدرها دقیق تر و منظم تر باشد پیدا کردن فایلهای مورد نظر راحت تر می باشد. به طور مثال یک نموداراز فولدرها رسم می کنیم.

Root / Film / Sequence2 / Clip015  

سعی کنید فیلمهای مربوط به هر سکانس و صحنه را از یکدیگر تفکیک کنید تا هنگام تدوین به مشکل بر نخورید و در روند کار به سرعت برسید و وقت خود را  صرف پیدا کردن فیلمها و یا صداهای مورد نظر نکنید.

بعد از ساختن فولدرهای مورد نظر شروع به ایمپورت  Import  یا وارد کردن کلیپ و صدا ها می کنیم.

در پنجره سمت راست بین Bin  کلیک راست کرده و گزینه  Add  File (Ctrl +o) را انتخاب نموده       و فیلمها را  وارد بین  می کنیم.

پس از اتمام کار یعنی وارد کردن فیلمها و صداهای مورد نظر در بینهای مخصوص به خود حال شروع به گذاشتن آنها در تایم لاین  Timeline یا میز کار و به عبارتی خط کش زمانی می کنیم. در اینجا می توان به روش زیر یعنی روی کلیپ کلیک راست کرده و گزینه Add to Timeline را انتخاب کنید بعد کلیپ بر روی همان لایه ای که از قبل مشخص کرده بودید می نشیند.

 

لایه های مختلفی در تایم لاین موجود می باشد .

لایه A مختص به فایلهای صوتی می باشد.

لایه T مختص به تایتل یا فایلهای نوشتاری می باشد.(البته تمام فایلهای تصویری را ساپورت می کند)

لایه V A  مختص به فایلهای تصویری وصوتی با هم می باشند.

لایه V1 مختص به فایل تصویری می باشد.

V2   و الی آخر… در تایم لاین به هر تعداد که می خواهید می توان لایه اضاف کرد.

فیلم و یا صدای  مورد نظر را در هر لایه ای بر روی تایم لاین       Timelineقرار دادید می توان آن را تدوین نمود. 

یک شاخصی بر روی تایم لاین  Timelineقرار دارد که به صورت عمود تمام لایه های روی تایم لاین  Timelineرا قطع می کند و این شاخص که به نام  میله تدوین و یا  کرزر   Cursor معروف است در هر جای تایم لاین Timelineکه باشد محتویات همان قسمت را بازخوانی می کند .

پس برای اینکه بتوانیم قسمتهایی از فیلم را برش بزنیم نیاز به این کرزر Cursor یا میله تدوین داریم این میله در هر جا که باشد و گزینه   Add Cut Point  که بر روی نوار ابزارقرار دارد انتخاب کنیم در همان جا فیلم برش زده می شود و دکمه میانبر آن که برش باشد دکمه  C  بر روی کیبورد می باشد که خود حرف اول  cut می باشد.

از همین جا تدوین آغاز می شود و ما با استفاده از این روش می توانیم قسمتهای مورد نظر را برش داده و تکه های فیلم را به یکدیگر بچسبانیم.

و با آوردن کرزر Cursor به قسمت ابتدای تایم لاین  Timeline  و انتخاب دکمه Play کرزر Cursor شروع به حرکت کرده و فیلم تدوین شده  را  پخش خواهد کرد . 

در این بین می توان کلیپ های دیگری را به تایم لاین اضاف کرد البته این کار با توجه به داستان و موضوع فیلم انجام میگیرد به عبارتی با چینش این کلیپ ها به یکدیگر  داستان فیلم به شکل تصویری روایت خواهد شد.

همانطور که گفتم این کار تا پایان داستان فیلمنامه انجام میگیرد و فیلم ما شکل اولیه کار را به خودش اختصاص می دهد که به اصطلاح راف کات گویند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید